Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Bitkisel Üretimin Vazgeçilmez Girdisi; Gübre
Fosfatlı gübreler, Amonyum fosfat, Süperfosfatlar, yapay gübre,

« Solucanın Gübresiyle Borçlarını Sıfırladı, Dört de Tesis Kurdu Agrozym Gübresi »

Tarımsal üretimin temel girdilerinden birisi gübredir.Uzmanlar, bitkisel üretimde gübre maliyetinin ortalama yüzde 20 olduğunu belirterek, bilinçli kullanım ile, üretimi yüzde 50 artırabileceğine dikkat çekiyor.
Dünyada hektar başına ortalama 116 kilo gübre kullanılırken bu oran Türkiyede 90-95 kilo seviyelerinde. Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerde ise bu oran 200 kilogramın üzerinde.
Tarımda kullanılan gübreler ana hatlarıyla kimyasal, organik ve organomineral gübreler olarak üç ayrı kategoride ele alınıyor. Son yıllarda solucan gübresi konusunda da önemli çalışmalar var.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiyede 3.3 milyon ton kimyevi, 730 bin ton organik,6 bin ton solucan, 278 bin ton mikrobiyal ve 220 bin ton organomineral gübre üretiliyor.
Mazot,tohum,ilaç gibi diğer tarımsal girdilerde olduğu gibi Türkiye, kimyevi gübrede de büyük oranda dışa bağımlı. Son 5 yılın ortalamasına göre 5.5 milyon ton kimyevi gübre tüketimi olan Türkiye, bunun ancak 3.3 milyon tonunu üretebiliyor. Kalan kısmı ise ithalatla karşılanıyor. Yerli olarak üretilen kimyasal gübrenin de hammaddesi yine ithalatla karşılanıyor.
Çiftçi, yüksek fiyattan şikayetçi
Bitkisel üretimin vazgeçilmez girdisi gübrede çiftçiler açısından bakıldığında en çok şikayet edilen konuların başında gübre fiyatı geliyor. Çiftçiler gübre fiyatının yüksek olmasından yakınırken, bunun tüketime de yansıdığı görülüyor. Son 5 yılda gübre tüketiminin artmaması,bazı yıllar azalmasında çiftçinin yüksek fiyat nedeniyle ihtiyacı olan gübreyi alamamasından kaynaklandığı ifade ediliyor.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2002 yılında yüzde 21 Amonyum sülfat gübresinin ortalama ton fiyatı 162 lira iken 2015te 619 lira oldu. Aynı dönemde üre gübresinin ton fiyatı 237 liradan 1069 liraya yükseldi. DAP gübresinin fiyatı 2002de ton başına ortalama 354 lira iken, 2015te 1659 liraya ulaştı. Çiftçi ürettiği ürünün fiyatının aynı oranda artmadığını belirterek, artan fiyat nedeniyle yeterli gübre alamadıklarını ifade ediyor.
Dışa bağımlılık fiyat artışında etkili
Kimyevi gübre üretiminde kullanılan hammaddelerden; doğalgaz, fosfat kayası ve potasyum Türkiyede olmadığı için ithal ediliyor. Kimyevi gübrelerdeki bu dışa bağımlılık fiyatlarının artışında en önemli faktörlerden birisi Bu girdiler nedeniyle yüzde 95e varan orandaki dışa bağımlılık gübre fiyatının kontrolünü güçleştiriyor. Özellikle dövizdeki her artış gübre fiyatını da artırıyor.
Gübre Yasası yok
Tarım sektörü açısından en önemli girdilerden birisi olan gübrede mevzuat konusunda da eksiklikler var. En önemli eksiklik,Gübre Yasasının olmaması. Bu eksikliği gidermek için Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir yasa taslağı hazırlayıp sektörün görüşüne açtı. Sektör görüşü alındıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasallaşması beklenen Yasa ile, kayıtdışılığın önlenmesi,belgelendirme,denetim konularında yaşanan bir çok soruna çözüm bulunması amaçlanıyor.
Geriye dönük olarak son bir yıla baktığımızda gübre sektöründe çok önemli gelişmeler yaşandı. Gübrede katma değer vergisi yüzde 18den önce yüzde 1e düşürüldü,sonra sıfırlandı. Patlayıcı yapımında kullanıldığı için nitratlı gübreler önce yasaklandı,sonra reçeteli satışına izin verildi.
Organik-kimyevi gübre tartışması
Milli Tarım Projesinin tanıtım toplantısında Cumhurnbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım,Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik in kimyasal gübreler yerine organik,organomineral gübrelerin kullanılacağını söylemesi yeni bir tartışmaya neden oldu. Kimyasal gübre üreticileri, organik ve organomineral gübrelerin çiftçinin ihtiyacını karşılamaktan çok uzak olduğunu savunurken, organomineral gübre üreticileri çiftçinin gübre ihtiyacını karşılayacak potansiyel olduğunu iddia ediyor.
Bu tartışma aynı zamanda organik, organomineral ve solucan gibi alternatif gübreleri gündeme getirdi.

Ali Ekber Yıldırım, 04-04-2017

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Makyaj kutusunda gelen solucan patron yaptı
Kendi çiftliğini kur
Site adı akrostiş şiir
Yarasa gübresi zengin etti
Bitkisel Üretimin Vazgeçilmez Girdisi; Gübre
En etkili satış teknikleri
2 Milyon Solucanla Ayda 3 Ton Organik Gübre Üretiyor

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetleri
Solucan Gübresi Üretim Tesis...

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetleri Değerli Girişimciler ve Üreticiler; TOSGÜB olarak Solucan gübresi üretim tesisinde, ruhsatlandırma sürecinde aranan özellik...

Ayçiceğinde Dengeli Gübreleme
Ayçiceğinde Dengeli Gübrele...

Ülkemizin en önemli yağ bitkilerinin başında ayçiçeği gelmektedir. Yörelere göre çeşitli isimlerle anılan ayçiçeği bitkisinin yağ sanayinde işlendikten sonra k...

Vermikültür Solucanekin P
Vermikültür Solucanekin P

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Vermikültür Solucanekin H
Vermikültür Solucanekin H

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz