Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Ceviz Gübreleme ve Gübre Türleri
Ceviz Gübreleme, Gübre Türleri, ceviz gübresi, chandler cevizi, chander ceviz gübresi, ceviz gübresi,

« Solucan gübresi üretim maliyeti Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine El Atıyor »

Cevizin en fazla ihtiyaç duyduğu macro elementler,azot ve potasyumdur.Dikimden önce yalnız fosfat ve potasyumlu gübre uygulanır.azotlu gübreleme yapılmaz.Dikim öncesi, ilk yıl kök gelişimini güçlendirmek için açılan fidan çukurlarının en dibine 250 gr tıriple süper fosfat ve 250 gr potasyum sülfat birlikte atılır.4-5 kürek toprak atılarak karıştırılır.Yeni dikilen bahçelerde hem dokuyu sertleştirme açısından hem meyve gözü yaptırma açısından hem de tacı geliştirme açısından dengeli bir gübreleme yapmanın çok önemi vardır.Eğer düzenli ve dengeli bir gübreleme yapılmazsa ayrım periyodu zamanında fidanın gelişimi ve meyve dökümünde ciddi dengesizlikler oluşur.

Ayrım periyodu nedir?ağaçlar uyanma zamanından sonra ki süreç de haziran,temmuz ve ağustos ayında gelişimine devam ederken bir sonraki sene için de ne yapacağına karar verir.yani bu gözler,meyve gözümü,yaprakmı, dalmı olucak.işte burada üreticinin yapması gereken,fosforla,borla,çinkoyla,organik gübrelerle,potasyumla toprağı desteklemektir. tedarikci firma tarafından sizlere verilecek sulama ve gübreleme programıyla bahçe uygulamasını devam ettireceksiniz ki ağaçlar zamanında meyveye yatsın zamanında kendisine gerektiği kadar dal ve yaprak oluştursun.

Yine gübreleme ölçümüz,dikimi takip eden yıllarda ağacın her yaşı için 100 gr olmak kaydıyla amonyum sülfat ve amonyum nitratı düzenli bir şekilde uygulamamızdır.gübre atıldıktan sonra mutlaka fidan etrafı çapalanmalıdır.

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için onların toprağa uygulanma zamanına ve şekline çok dikkat edilmesi gereklidir. Uygulanacak gübrenin sadece çeşidini ve miktarını bilmek yeterli değildir.Gübreleme zamanının seçiminde önemli olan bitkinin ihtiyacı olduğu zaman ona gerekli ortamı ve besin maddesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı bölgelerde yetiştirilen belli bitkiler için verilmesi gereken gübre miktarı bir defada verilirken bazı bölgelerde bölünerek birkaç defada verilebilmektedir.Gübrenin çok erken veya çok geç verilmesi halinde gübreden beklenen yarar büyük oranda azalmaktadır.

Gübrelerin uygulama şekli ve zamanları bitkilerin besin maddesinden yararlanmaları açısından önemlidir. Ticaret gübreleri ile organik artık uygulamalarının toprağa verilme şekilleri ve uygulama zamanları ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak gübrelemeden elde edilmek istenen faydanın sağlanabilmesi için bu materyalleri toprağa en uygun zamanda ve doğru şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu nedenle uygulanmak istenen gübre materyali çok iyi bilinmeli, uygulanma zamanı ve metodu o gübrenin cinsine göre belirlenmelidir. Toprağa uygulanan besin maddelerinin toprakta uzun zaman alınabilir yapıda kalamayacakları bilinmelidir.

1. ÖNERİ KLASİK GÜBRELEME
Şubat-Mart aylarında bitki uyanmadan önce fidan başına, 13.24.12+Me gübresinden 250-300 gr ve Granül Çinko Sülfat gübresinden 25 gr fidanların dal izdüşümüne denk gelecek şekilde serpip toprağa karıştırılmalıdır.

Nisan ayının ortalarında yağmur öncesi veya sulama öncesi AS (Amonyum sülfat, % 21 N) gübresinden fidan başına 250-300 gr dal izdüşümüne serpilmelidir.

Mayıs ayının sonuna doğru yağmur öncesi veya sulama öncesi AN (Amonyum nitrat, % 33 N) gübresinden fidan başına 150-200 gr dal izdüşümüne denk gelecek şekilde serpilmelidir.

Haziran ayının ortasında yağmur öncesi veya sulama öncesi AN gübresinden fidan başına 150-200 gr dal izdüşümüne denk gelecek şekilde serpilmelidir.

YAPRAKTAN UYGULAMA;
Nisan ayında 100 litre suyun içine 300 cc UAN32 + 200 gr COMBI +150 cc BESTONIK koyup yapraklara püskürtmelidir. Aynı uygulamayı mayıs ayında da tekrarlamalıdır.

Bitkide yapraklar sararmaya başlamadan önce eylül ayı gibi 100 litre suyun içerisine 300 cc UAN32 + 300 gr FOSFORUM + 300 gr DERMİN koyup yapraklara püskürtülmelidir. (Bir sonraki sene sürgün ve tomurcuk faaliyetlerinde kullanmak üzere bitkinin depo yapması için.)

2. ÖNERİ DAMLAMA SULAMA İLE GÜBRELEME
Şubat-Mart aylarında bitki uyanmadan önce fidan başına, 13.24.12+Me gübresinden 200-250 gr fidanların dal izdüşümüne denk gelecek şekilde serpip toprağa karıştırılmalıdır.

Nisan ayında damlamadan 1 dönüm alana 1 kg K-Humat + 10 kg AS gübresi + 2 kg Çinko Sülfat verilmelidir.

Mayıs ayında damlamadan 1 dönüm alana 2 kg 20.20.20+Me + 5 kg %33 AN gübresi + 1 litre MICRO verilmelidir.

Haziran ayında damlamadan 1 dönüm alana 5 kg %33 AN gübresi + 2 kg Potasyum Nitrat + 1 kg Calsimagsi verilmelidir.

Temmuz ayında damlamadan 1 dönüm alana 2 kg %33 AN gübresi + 2 kg Potasyum Nitrat + 1 kg Calsimagsi verilmelidir.

YAPRAKTAN UYGULAMA;
Nisan ayında 100 litre suyun içine 300 cc UAN32 + 200 gr COMBI+150 cc BESTONIK koyup yapraklara püskürtmelidir. Aynı uygulamayı mayıs ayında da tekrarlamalıdır.

Bitkide yapraklar sararmaya başlamadan önce eylül ayı gibi 100 litre suyun içerisine 300 cc UAN32 + 300 gr FOSFORUM + 300 gr DERMİN koyup yapraklara püskürtülmelidir. (Bir sonraki sene sürgün ve tomurcuk faaliyetlerinde kullanmak üzere bitkinin depo yapması için.)

Yapraktan uygulama miktarları 100 litre suya göre verilmiştir. 400 litrelik holderle uygulama yapacaksanız miktarların 4 katını, 20 litrelik sırt pompası ile yapacaksanız miktarların 1/5 ini kullanmalısınız.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Çilek Gübreleme
Gübreleme hakkında
Mısır Bitkisinde Gübreleme
Patateste Dengeli Gübreleme
Buğday ve Arpa Gübrelemesi
Sera Hıyarında Dengeli Gübreleme
Gübre seçimi nasıl olmalıdır

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bitki besleme ürünleri
Bitki besleme ürünleri

Toprak verimliliğini arttırmada en önemli faktörlerden biri bitki besin elementleridir. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için uygun miktar ve formülasyonl...

Gübre Sıyırıcılar
Gübre Sıyırıcılar

Gübre Sıyırıcılar Gübre yönetiminde gübrenin ahırlardan gübre çukurlarına sistematik bir şekilde enerji tüketimi ve işçilik verimini en aza indirgenmiş şekilde...

Technofert
Technofert

Technofert ürün yelpazesi suda hızlı çözünür, yüksek kalitede NPK ve şelatlı mikro elementler beraberinde, içerdiği özel katkı maddeleri nedeniyle, bitki beslemede...

Vermikültür Solucanekin Oö
Vermikültür Solucanekin Oö

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz