Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Doğal Gübre -Kompost- Nasıl Yapılır
sıvı gübre tankı, sıvı gübreleme, gübre tankeri, solucan gübresi, organik gübre, doğal gübre, Doğal Gübre, Kompost, evde gübre yapımı, yumurta kabukları,

« Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün Nasıl reklam verebilirim »

Doğal Gübre -Kompost- Nasıl Yapılır?
Evinizde baktığınız bitkileriniz için illa ki hazır gübre almak zorunda değilsiniz. Mutfaktaki atıklarınızla ve de doğada kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle saksı bitkilerinizi besleyebilir, kompoze gübre yapabilirsiniz. Üstelik bu sadece bitkilerinizin sağlıklı büyümesini sağlamakla kalmayacak, toprağı da beslemenize imkan sunacaktır.

Ortaya çıkabilecek kötü koku sebebi ile kompost gübre hazırlığını evlerinizde yapmanız pek önerilmez.

Gerekli malzemeler;
Kompost yapabilmek için iki türlü malzemeye ihtiyaç duyarız. Bunlar kahverengi ve yeşil malzeme olarak adlandırılır. Yeşil malzeme için yaş, kahverengi malzeme için kuru malzemeler de diyebiliriz. Son olarak ihtiyacınız olan şey de bu malzemeleri karıştırabileceğiniz en az 1 metre boyunda 30x40cm eninde bir teneke kutu.

Yeşil malzemeler;
Budanmış taze çiçek kalıntıları ve yapraklar
Biçilmiş çim atıkları
Sebze ve meyve kabukları
Hayvan dışkısı
Yaş taze otlar
Çay posası
Yumurta kabukları
Mutfak kalıntıları (atık gıdalar)

Et, balık, tavuk ve süt gibi böcekleri çekebilecek; bakteri üretip gübrenin yapısını bozabilecek malzemeler önerilmez.

Kahverengi malzemeler:
Kurumuş yapraklar
Dal parçaları ve ağaç kabukları
Saman
Peçeteler, küçük parçalara ayrılmış gazete kağıtları
Eğer bulunabilirse torf toprak da kullanılabilir.
Kompostu hazırlama ve kullanma aşamalarını 4 evrede inceleyebiliriz.

1. Evre: Kompost Malzemelerini Toparlama
Kaliteli bir organik gübre elde etmek için elinize geçen her malzemeyi toplamamalısınız. Malzemeler arasında oransal bir eşitlik olmalıdır.

Sağlıklı bir gübre hazırlayabilmek için kahverengi ve yeşil malzemelerden eşit miktarda kullanılması gerekir.

2. Evre: Kompost için Yaprak Humusu Hazırlanması
Kalın naylon bir torba içerisine toplamış olduğunuz yaprakları doldurun ardından yapraklara bir hortum yardımı ile ıslatın. Dilerseniz öncesinde yaprakları yıkayıp da torbalara doldurabilirsiniz.

Daha sonra bu poşete 5-10 delik açıp güneş alabileceği bir yerde ağzı kapalı olarak bekletin. Üzerine ağır bir cisim koymanız süreci daha iyi ilerletecektir. Poşeti en az 6 ay bekletin. (Ne kadar çok beklerse o kadar zengin bir malzeme ortaya çıkacaktır.)

3. Evre: Kompostun Hazırlanması
İyi bir kompost hazırlamanın sırrı karbon ve azot oranını dengelemekten geçer. Bunu elde etmek zor değildir, kompost hazırlık esnasında doğru oranlarla doğru adımları izlemek yeterli gelecektir.

Öncelikle hazırlanacak yığını kat kat hazırlamanız gerekir ve ilk kullanılacak malzemeler de kahverengi malzemelerdir.

Kompostunuzu hazırlayacağınız kompost kovanızın dibine yaklaşık 15- 20 cm kadar kahverengi mazlemelerinizi karıştırarak hazırladığınız katmandan ekleyin. Onun üzerine yine aynı kalınlıkta bir miktar yeşil malzeme karışımı ilave edin.


Eğer süreci biraz hızlandırmak isterseniz bir çubuk ile biraz karıştırıp içerisine azotlu kimyasal bir gübre serpebilirsiniz.

Daha sonra yaklaşık 25mm kalınlığında bahçe toprağı veya bulabilirseniz torf toprağı ilave edin. Torf toprak muhteşem bir kahverengi malzemedir.

Biraz nemlendirmenin ardından tekrar bir kat kahverengi malzeme eklediğiniz kovanızın üst kısmına biraz toprak ve eşit miktarda kahverengi ve yeşil malzemeyi karıştırarak elde ettiğiniz katmanı ilave edin. Burada en önemli nokta bu yığının nemli kalmasıdır.

15 günde bir karışımı alt üst ederek karıştırın. Bu işlemi uygularken kokudan rahatsız olmamak için maske kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız yığını en fazla 100 - 120 cm yüksekliğinde olacak şekilde hazırlamanız önemlidir. Bunun yanı sıra yığında kullandığınız dal ve gazete gibi büyük parçaları ufaltarak kullanmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Hazırladığınız karışımı 1 ay sonra biraz su ile nemlendirerek iyice alt üst ederek karıştırın. Kompostunuz kahve rengine dönüp toprak kokmaya başladığında kullanıma artık hazır demektir. Bu süreç yaklaşık olarak 4-5 ay sürebilmektedir.

4. Evre: Kompostun Kullanılması
Topraktan maksimum verimi almak istiyorsanız havalar ısınmaya başladığı zamanda yani ilkbaharda bitkilerinizin topraklarına 5?er santim kalınlığında bir tabaka olarak kompostunuza ilave edin ve toprağa karıştırarak tam olarak yayıldığından emin olun.

Kompost hazırlığı yaklaşık 1 sene süren, zaman alan ancak çok yormayan bir süreçtir. Yılda birer defa bahçe veya saksı çiçeklerinize kompost takviyesi yapabilirsiniz.

Bu sistemde solucan (kırmızı Kaliforniya solucanı) kullanımı da söz konusu olabilmektedir. Uygun ortam sağlandıktan sonra hızlı bir kompost elde edebilmek mümkündür.

Kompost Hazırlığı ve Kullanımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Kompost bitkiler için düzenli kullanılması gereken bir ek besin midir?
Düzenli kompost kullanımıyla her çeşit toprağı daha verimli hâle getirebilirsiniz. Daha sağlam ve mineraller yönünden zengin bir toprak elde etmek

Kompost hazırlarken malzemeleri karışık halde atabilir miyiz?
Kompost hazırlığı esnasında yukarıda anlattığımız gibi sıralı şekilde kompostu kaba yerleştirmeniz önerilir ancak sadece iki katman yapacaksanız önce yaş sonra kuru malzemeyi ilave etmeniz önerilir.

Kompost oluşumunu nasıl hızlandırabiliriz?
Hazırlayacağınız kompostun daha kısa zamanda oluşmasını sağlayabilmek için, kullanacağınız malzemeleri kovaya doldurmadan önce küçük parçalar haline getirebilirsiniz.

Kompost içerisine kesinlikle konmaması gereken malzemeler nelerdir?
Kompost içerisine kesinlikle et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri konmamalıdır. Mutfak artıklarından yağlı yiyecek atıkları, kedi ve köpek dışkıları, tıbbi atıklar, naylon ve alüminyum malzemeler kompostunuz içerisinde yer almamalıdır.

Kompost gübre fiyatları nasıl?
Piyasada çeşitli fiyat aralıklarında kompost gübreler bulunabilmekte. 5 kilo bir kompostu 15 TL gibi cüzi bir fiyata satın alabilirsiniz. İhtiyaç miktarınıza göre hazır almak daha zahmetsiz olabilir. Ancak bahçe için kullanacaksanız maliyetiniz biraz fazla olabilir.
blog.ciceksepeti.com

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur
Sölom Sıvısı
Solucan gübresi üretimi ruhsatlandırma ve yasal mevzuatlar
Ecosorb
Toprak Verimlilik Yönetimi
Agrozym Gübresi
TKİ Hümas Nedir?

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Vermikültür Solucanekin B
Vermikültür Solucanekin B

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Toprak Verimlilik Yönetimi
Toprak Verimlilik Yönetimi

Sağlıklı bitki gelişimi, yüksek bitkisel üretim kapasitesi ve ürün kalitesi; tarım yapılan bölge ve yerin iklim özellikleri, toprak yapısı, dokusu ve kalitesi, mikr...

Solucan Gübresi Isıl İşlem Makinesi
Solucan Gübresi Isıl İşlem...

Çevreye verdiği koku veya işlenmeden kullanılması halinde toprağa verebilecegi olumsuz etkileri bertaraf etmek için geliştirilen konvansiyonel sistem bir fırındır. ...

Solucan Gübresi Terimler Sözlüğü
Solucan Gübresi Terimler Söz...

Gübreleme, Solucan Gübresi, sıvı solucan gübresi, sızıntı suyu, solucan çayı humusu, solucan gubresi, solucan suyu, vermikompost Solucan Gübresi Terimler Sözlüğü...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz