Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Evde organik gübre yapımı
Evde organik gübre, gübre yapımı, Evde organik gübre yapımı, organik gübre, çiçek gübresi yapımı, özel gübre yapımı,

« Gübre seçimi nasıl olmalıdır Sarımsak yetiştiriciliği ve gübrelemesi »

Evsel atıklarınızı kullanarak bitkilerinizi beslemekte kullanacağınız organik gübreler elde edebilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay olduğu gibi hem bitkilerin sağlıklı büyümesini hem de toprağında mineraller açısından zenginleşerek verimli olmasını sağlar. Aynı zamanda evde gübrenizi kendiniz yaparak doğanın döngüsüne ve doğanın korunmasına katkı sağlamış olursunuz.
Gübre kompost yöntemi ile yapılır. Birden çok kompost yöntemi vardır. Yapmak istediğiniz kompost yöntemini seçerek bitkileriniz için organik gübre üretebilirsiniz.
Buğday Derneği´nin gübre üretme konusunda verdiği bilgileri aşağıda sizler için özetlemeye çalıştık:

1) Solucan Kompostu
Solucan kompostu yapımı hem yemek atıklarınızı hızlı bir şekilde komposta çevirmenizi hem de yüksek kalitede kompost ve kompost suyu elde etmenizi sağlar.

 • Evde solucan kompostu için orta boy iki adet kova, sineklik ve bir avuç kompost solucanına (bahçe solucanının biraz büyüğü) ihtiyacınız var.
 • İç içe geçireceğiniz 2 kovadan üsttekinin alt yüzeyi ve üst kenarlarına 3-4 mmlik hava ve sıvı delikleri açın.
 • Üstteki deliklerden sinek girmesini engellemek için iç taraftan sineklik yerleştirin.
 • Delikli olan bu üst kovanın içine bir miktar hazır kompost veya toprak, sonra solucanlarınızı ve az miktar sebze atığı atın.
 • Bunun üzerini ıslattığınız birkaç kat kese kağıdı ile örtün. Kovanın kapağını kapalı tutun ancak içindeki havanın ne çok ısınmasına ne de içindeki malzemenin çok ıslak kalmasına izin verin.

Kovanın içindeki oluşan kompost, her daim nemli bir sünger ıslaklığında olmalıdır. Solucanlar ışıktan hoşlanmadığı için de kova doğrudan güneş ve ışık almamalıdır.

2) Berkeley Metodu ile Kompost
Bu yöntemi kullanarakiki üç hafta arasında kompost hazırlayabilirsiniz.
 • İhtiyacınız olan malzemeler bir dirgen, bir branda ve karbon ve azot malzemelerdir.
 • Malzeme kullanım oranı 25-30 birim karbona karşı 1 birim azot olmalıdır.
 • Karbon olarak kese kâğıdı, saman, kuru yapraklar, kuru saz ve kuru yabani otlar, azot malzeme içinse yaş sebze atıkları, gübre, idrar, balık atıkları, yumurta kullanılabilir.
 • 1 m2´lik alanın zeminine önce karbon malzemeden birkaç kürek dolusu serilin bu sayede kompost yığını alttan hava alabilir.
 • Karbon ve azot malzemeler oranlarıa dikkat edilerek üst üste katmanlar halinde serilir. Bu karışımın içine bahçenin ihtiyacına göre destekleyici olarak kül, dolomit, kemik tozu gibi maddeler ekleyebilirsiniz.
 • Tüm azot ve karbon malzemeyi en az 1m3 olana kadar yığın ve bu hacmin dış yüzeyinin de karbonla örtülü olmasına dikkat edin. Kendi ısısını üreten ve içten içe yanan (55-65 C°) bu kompost sürecinin başlayabilmesi için gerekli hacim 1m3´tür.
 • Malzemenin tamamını yığdıktan sonra hacmin yukarısından ortasına doğru dirgenin tersiyle bir baca deliği açarak merkeze oksijen girişini sağlayın.
 • Son olarak hazırladığınız kompostu yağmur ve rüzgârdan korumak için üzerine branda örtün.
 • Bu yığını 4 gün ellemeden bekletin ve 5. gün hemen yanındaki 1m2lik alana aktarın. Dışı içe, içi dışa gelecek şekilde tekrar yığın ve bu işlemi 2 günde bir tekrarlayın.
 • 16-18. günlerde kompost yığınında yeni bahçe böceklerinin ve solucanlarının dolaştığını görüyor ve tatlı bir ıslak orman kokusu gibi bir koku alabiliyorsanız kompostunuz başarıyla hazırlanmıştır.

3) Soğuk Kompost
Bu yöntem özellikle bahçıvanlar için uygundur.
 • Bahçenizde uygun bir alan belirleyin.
 • Tüm çim atıklarını, ince ağaç dallarını, sebze atıklarını ve yaprakları buraya atıp bekleyin.
 • Kompostunuzu kedi, köpek veya başka hayvanların karıştırmasının önüne geçmek istiyorsanız oluşturduğunuz yığının özelliğine göre bir brandayla örtebilir, bu yığınınızı bir çukura gömebilir veya yarısı toprağa gömülü ve delikli bir bidona atabilirsiniz.
 • Bu yöntemle yapılan kompostun içinde kalan yabani ot tohumları ölmeyeceğinden kompostla bahçenize yayılma riski vardır, ancak kompostunuzu oluştururken içine atacaklarınıza dikkat ederek istemeyen durumlarla karşılaşma riskini azaltabilirsiniz.
favoriev.com

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Biofer
Solucan Yetiştiriciliği
Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur
Ecosorb
Bio-Tetrasil
Bitki beslemede gerekli besin elementleri
Güvercin gübresi ve faydaları

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Vermikültür Solucanekin Ii
Vermikültür Solucanekin Ii

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

En etkili satış teknikleri
En etkili satış teknikleri

En etkili satış teknikleri TÜRK GÜBRE olarak satışlarınızı arttırabilecek etkili tekniklerden bahsetmek istiyoruz.   Herkes iş kurmak ve işini büyütmek için sa...

Vermikültür Solucanekin N
Vermikültür Solucanekin N

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Siz hangi ağaçsınız
Siz hangi ağaçsınız

Siz hangi ağaçsınız? Ağaç bir candır. Nefes alır, nefes verir. Doğar, büyür, gelişir ve her canlı gibi ölür. İnsan gibi ağacın da son nefesi vardır. Ağacın ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz