Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Gübre seçimi nasıl olmalıdır
Gübre, gübre seçimi, doğru gübrelemenin önemi, doğru gübreleme,

« Leonardit Tipleri Evde organik gübre yapımı »

Tarımsal üretimde verim, randıman ve performansı etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların başında ekeceğiniz ürünün tohum, ekileceği coğrafi bölgesi ve toprağıdır. Lakin tarımsal üretim parametrelerinde ki diğer değişkenler bu faktörler içerisinde ki en iyi seçseniz dahi yeterli değildir. Çünkü bunun yanı sıra, ekiliş zamanı, mevsim koşulları, gübreleme, ilaçlama, işçilik ve belkide burada söyleyemediğimiz bir çok değişken yer almaktadır.

Elbetteki tüm değişkenler iyice hesaplanmalıdır bir üretime girerken ve burada devlet kurumlarının da doğru yönlendirmede etkisi yüksektir lakin ülkemizde bu tam manasıyla daha oturmamış bulunmaktadır. Bir çok çiftçimiz öncelikle mevcut konumunda üretim yapar ve ekonomik girdisinin en yüksek olacağını tahmin ettiği üretim ürünün tercih eder.

İşte tam bu noktada doğru gübrelemenin önemi ortaya çıkar.
Gübreleme özetle bitkiyi dışarıdan beslemektir. Bu söylediğimiz değişkenler tam manasıyla araştırılıp değerlendirilip karar verilmediği takdirde devreye doğru gübreleme devamında ilaçlama ve işçilik devreye girer ki keza bunun yanı sıra özellikle 21. yüzyılda ki eskiye nazaran değişken ve kararsız atmosfer hareketlerinden doğan mevsim koşulları üreticinin daha da fazla işini zorlaştırmaktadır. Uygulamalarda bölgesel, tohumsal, arazi koşulları, mevsim koşulları v.b. faktörleri hesaplamadan karar veren üreticilerin işi ise malesef ki şans faktörüne kalmaktadır ki bu kadar değişken değerlerin olduğu noktada malesef bu konular değerlendirilemez ise şansı çok düşüktür.

Bugün insan en kıymetli canlıdır tüm toplum ve bireyler için ve burada bahsedeğimiz konuyu da en iyi insana olan yaklaşım özetler ve bilinçlendirir. Tüm tıp litaratürü dahil herkes bilir ki bir insanın doğumundan her bir yaş döneminde beslenme, insan yaşamının sınırlarında en büyük faktördür. Bir bebek anne sütüyle beslendiğinde kolay kolay hastalanmaz... Uyku, rahatsızlanma, üşüme gibi problemler ile karşılaşmaz, yada erişkin bir kişi bol tuzlu bol şekerli bol unlu mamil yemediği sürece tansiyon, damar hastalıkları, kalp rahatsızlığı, kolestrol v.b. hastalıklarıa kapılma riski kullananlara göre daha azdır.

İşte bitkide bizler gibi bir canlı olduğundan besleme çok önemlidir. Malesef ki tüm dünya ekonomisi tarımda gübrelemede NPK (Azot, Fosfor, Potasyum) oranları ve fiyatları üzerinden besleme kararı verir, bu konuya çanak tutan diğer bir konu ise ilim ve bilimsel çalışması malesef olamayan lakin devlet kontrolünde yetkisi olan insanlardır. Konuyu şöyle düşünelim "İnsan canlısının beslenmesinde sadece belirli başlı ürünler mi vardır sağlıklı olmak için" yani bitki beslemede sadece Azot Fosfor Potasyum mu lazımdır.

Burada başka bir konuda aydınlatma ihtiyacı hissediyoruz ekip olarak. Burada yada başka bir yerde duyacağınız terimler kimyasal element isimleridir ve toplumda bu isimleri duyan birden bire kimyasal gübre yada herhangi bir kimyasal olarak düşünebilir. Esasında tüm toplumlar konu hakkında doğru aydınlatılmadığında kimyasal kavramında özellikle tarım ve gıda sektöründe komple zararlı hatta kansorejen maddeler olarak bilinmektedir. Lakin yaşamın formulleri kimyasal terimler ile anlatılabilir, insanlarımız korkması gerekn elbetteki konular vardır ama bunlar kimyasal terimler değil yanlış kullanımlar yanlı karışımlar yanlış uygulamalardır. Bu konuya kısa bir örnek vermek gerekirse insanın yaşamı için nefes lazımdır ki herkes bilir bu nefesin temel elementi OKSİJEN dir. Lakin OKSİJEN kimyasal bir terimdir ve eğer kimyasal içerikli ürünler zararlı olsaydı o zaman insan yaşamı niye OKSİJEN ile hayat bulmaktadır ?

Lakin insan için Karbondioksit ve monoksit gazları zararlıdır bu sebeple bizler temiz oksijeni ararız dağlarda ormanlarda sanayiinin girmediği kulvarlarda... İşte bitki beslemede böyledir bitkinin büyümesi için Azot gazı elbetteki lazımdır ve dışarıdan bizler azot takviyesi yapmasakda bitki atmosferden bunu karşılar, lakin artan birim alandan talep edilen daha fazla ürün gereksinimi, gerek atmosferin iyice bozulmuş olması ve eskisi gibi azot kaynağının atmosferde bulunmaması verim kalite düşüklüğü yaratmakta ve memnuniyetsizliğe sebep olmaktadır.

Bunun yanı sıra bitki sadece ister havadan ister takviyeli Azot gereksinimini karşılaması bitki besleme için yeterli değil, keza yine insandan örnek verdiğimizde portakal suyu (doğal yetişmiş) çok sağlıklıdır lakin hiç bir insan sadece portakal suyu ile yaşayamaz.

Buradan net bir şekilde gübrelemeye geçer isek. Doğru gübreleme; her ne kadar belki alışık olunandan daha çok maliyet yaratma riski var olsa bile, üreticiye daha az ilaç ve ilaçlama maliyeti, daha sağlıklı verimli randımanlı ürün tedariği ve daha az işçilik sağlar.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Sıvı Gübre Kullanımı
Mısır Bitkisinde Gübreleme
Doğru gübreleme
Yeni Meyve Bahçesi Tesisinde Fidan Gübrelemesi
Çimlerin doğru beslenmesi, gübrelenmesi
Çilek Gübreleme
Bağcılıkta Dengeli Gübreleme

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Vermikültür Solucanekin Cç
Vermikültür Solucanekin Cç

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Biber Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler
Biber Yetiştiriciliğinde Kü...

Biber Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler Biber Çeşitleri: Türkiye`de yetiştirilen biber çeşitleri şekil ve kullanım amaçlarına göre 5 grup altında toplan...

TKİ Hümasın Kullanımı
TKİ Hümasın Kullanımı

TKİ Hümasın Kullanımı TKİ HÜMAS, Ülkemizin en büyük kamu kuruluşlarından olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü (TKİ) tarafından sahip old...

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl ayırt edilir
Kırmızı kaliforniya solucan...

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl ayırt edilir? Türkiye`de Eisenia Foetida (Kırmızı kaliforniya solucanı) yerine benzerliklerinden dolayı Eisenia Hortensis (Avrupa ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz