Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Hayvan gübresi


« Bayilik Doğal gübreler »

Hayvan gübresi
Hayvan gübresi, hayvanların sıvı ve katı dışkıları ile altlıkların muhtevasından oluşmaktadır. Hayvan gübresi sebze ve meyve yetiştiriciliğinde yardımcı gübre olarak kullanılmaktadır.

Hayvan gübresi, çiftlik gübresi ve ahır gübresi olarak adlandırılmaktadır. Çiftlik gübresi ve ahır gübresi çiftlik ve ahırda beslenen koyun, keçi, at, eşek, sığır, manda ve domuzdan elde edilmektedir.

Hayvan gübresi deyince aklımıza, koyun gübresi, keçi gübresi ve sığır gübresi gelmektedir. Koyun gübresi, keçi gübresi ve sığır gübresinden nasıl yararlanabiliriz, kısaca inceleyelim.

Organik gübrelerin içeriğinde makro ve mikro bitki besin maddeleri yoğun olarak bulunmaktadır. Bu maddelerin dışında bazı faydalı mikroorganizmalar da organik gübrelerin bünyesinde yer almaktadır. Bu sebeple organik gübreler çok yönlü etkiye sahiptir. Organik gübreler, toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri üzerinde olumlu etkide bulunurlar.

Tarım alanlarında çeşitli tarımsal işlemlerden dolayı organik madde oranları zamanla azalmaktadır. Bu durum toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini olumsuz etkilemektedir. Tarım alanlarında azalan organik madde miktarını karşılamak amacıyla organik gübreleme yapılması şarttır. Fakat yapılacak organik gübrelemede, gübrenin besin değerlerinin istenilen düzeyde olmasına dikkat etmelidir. Organik gübrelemede en önemli noktalardan biri, gübrenin, toprakların iyi özelliklerini artırıcı kalitede olmasıdır.

Hayvansal gübreler, bitki besin maddelerinin yüksek oranlarda bulunduğu gübrelerdir. İçerdikleri azot, bitkilerin kullanabileceği formdadır. Tavuk gübreleri fosfor açısından zengin gübrelerdir. Nem oranı % 80?in altında olan 1 ton çiftlik gübresi ve tavuk gübresindeki besin maddeleri değeri aşağıdaki tabloda olduğu gibidir.

Hayvan Gübresi Faydaları:

 • Hayvan gübresi, kullanılan bölgede yer altı ve yer üstü sularında kirliliğe sebep olmaz.
 • Çiftlik gübresi, bazı özelliklerinden dolayı toprağın organik maddesini arttırmaktadır.
 • Ahır gübresi veya başka bir deyişle çiftlik gübresi hava ve çevre kirliliği yaratmaz.
 • Çiftlik gübresi toprağın bitki besin değerinin artmasını sağladığı bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.
 • Hayvan gübresi veya diğer adı ile ahır gübresi toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Toprağın hava alması geliştiği için bitki köklerinin gelişimini sağlar.
 • Organik tarım için hayvan gübresi önemlidir. Üreticilerin isteklerinin yerine getirmesinde önemli bir yere sahiptir.
 • Hayvan gübresi, üreticilerin birim alanda verim almasında artış sağlamasında önemli rol oynar.
 • Çiftlik gübresi, yetiştiricilerin daha fazla kimyasal gübre kullanımını önler.
 • İnsanların tüketimi için yetiştirilen gıdaların daha sağlıklı oluşmasında önemli bir yeri olan çiftlik gübresi, yetiştiriciler tarafından kullanılması önemlidir.


 • Hayvan gübresi, hem organik tarımda hem de diğer bitki yetiştiriciliğinde önemi ve yeri tartışılmaz.

  Hayvan Gübresinin Değeri:
  Gübrenin değeri, hayvanın yaşından beslendiği yeme göre değişiklik göstermektedir. Hayvanların altına serilen altlıkların muhtevasına göre de değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Gübre kalitesi hayvanların besinleri sindirme şekline göre de değişebilir.

  Hayvan gübresi bitki besinleri bakımından gübrenin saklanmasından kuru ve sıvı olmasına göre değişiklik göstermektedir.
  gübre besin değerleri

  Hayvan gübresi gübre içerisindeki su miktarına göre ikiye ayrılır.
  1- Kuru Gübreler: Bu gübreler sıcak gübre dediğimiz koyun gübresi, keçi gübresi, at gübresi, eşek gübresinden oluşan gübrelerdir. Sıcak gübreler bitki besinleri açısından oldukça zengindir.
  2- Sıvı Gübreler: Bu gübreler soğuk gübreler dediğimiz sığır gübresi, manda gübresi ve domuz gübresidir. Sıvı gübreler direk olarak toprağa pülvarize olarak ta atılabilmektedir.

  Hayvan gübresi kalitesinin artması ve azalması, saklanması ile yığılarak çürütülmesi gibi faktörlere bağlıdır.
  Çiftlik gübresi veya başka bir deyişle ahır gübresi tarlaya atılmadan önce çürütülmesi gereklidir. Gübrenin çürütülmesi için iki yol vardır.

  1- Sıcak Çürütme: Ahır gübresi gübreliğe açık ve bağımsız bir şekilde dökülerek yapılmaktadır. Yığın olarak dökülen hayvan gübresi belli bir süre sonra ısınmaya başlayacaktır. Halk dilinde buna yanma denmektedir. Gübre içindeki ısı 65 dereceye kadar çıkabilir. Bu sıcaklık yakalandığı anda hayvan gübresi su ile sıkıştırılmalıdır.
  Bu çürütme sisteminde bir çok zararlı mikroorganizmalar öleceğinden, sıcak çürütme ile elde edilen hayvan gübresi bitki besinleri kalitesi yüksek olacaktır.

  2- Soğuk Çürütme: Çiftlik gübresi ahırdan çıkarıldıktan sonra gübreliğe konulur konulmaz su ile sıkıştırılarak çürümeye bırakılması sistemidir. Bu sistem daha ziyade kesif yemle beslenen hayvan gübresinde uygulanmaktadır. Bu sistem gübre içindeki ısı fazla yükselmediği için soğuk çürütme ismini almıştır.
  Sponsor reklam alanı

  _______________________
  Buraya reklam verebilirsiniz
  Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır
  Solucan Gübresi Örnek Kullanım Tablosu
  Bitki beslemede gerekli besin elementleri
  Kimyasal yapay gübreler
  Toprak Analizi Nasıl Yapılır
  Azotlu gübreler
  Leonardit ve etkileri

  « önceki sonraki »
  Yorumlar
  Sponsor reklam
  Vitrin Haberler
  Sponsor reklam
  Borcum var mı

  Borcum var mı

  Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

  Sponsor reklam
  Expensive Hotels

  Expensive Hotels

  Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

  Sponsor reklam
  Kargo Türkiye

  Kargo Türkiye

  Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

  Bunlar da ilginizi çekebilir

  Toprak Verimlilik Yönetimi
  Toprak Verimlilik Yönetimi

  Sağlıklı bitki gelişimi, yüksek bitkisel üretim kapasitesi ve ürün kalitesi; tarım yapılan bölge ve yerin iklim özellikleri, toprak yapısı, dokusu ve kalitesi, mikr...

  At gübresi ve faydaları
  At gübresi ve faydaları

  At gübresi ve faydaları Tüm at çiftlikler ahırlardaki altlıkların neye ne yapacaklarla ilgili aynı derde sahiptir. Bazı yerlerde at gübreyi mantar yetiştiriciliğinde...

  Ahır Gübresi
  Ahır Gübresi

  Gübrelerin toprağa veya doğrudan bitkiye verilmesine gübreleme denir. Organik ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır. Organik gübreler içinde en çok kullanılan ahır g...

  Bio-Tetrasil
  Bio-Tetrasil

  Bitki Gelişim Düzenleyicisi, Solusyon Süspansiyon Konsantre Etken madde: Humuk Asit (Polymeric polyhdroxy acids) Formulasyon: Sıvı Formülasyonlar (SC For...


              Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz