Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
İşleyeceğiniz kadar gübre dökün
solucan gübresi, gübre eğitim, güsem, tosgeb, organik gübre, solucan gübresi, belediye,

« Çimlerin doğru beslenmesi, gübrelenmesi Çiftçilere bilinçli gübre kullanımı eğitimi verildi »

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, başkent Lefkoşa ve Gönyeli'yi önceki akşam kötü kokuya boğan tavuk gübresinin doğaya zararlı bir atık olmadığı ve yasanın da bunu öngördüğünü belirterek, bu nedenle Yenikent ile Alayköy arasındaki arazilere tavuk gübresi döken çiftçilerle ilgili herhangi bir cezai işlem yapılamayacağını açıkladı.

Tarlalara taze gübre serildiği için etrafa koku yayıldığını belirten Aktolgalı, çiftçilere bu yönde önerilerde bulunarak doğru uygulamanın nasıl olması gerektiğini anlattı.

Aktolgalı, çiftçilerin bu gübrelerin hepsini birden değil, döküldüğü gün toprağa işleyebilecekleri kadarını tarlaya dökmeleri gerektiğini vurguladı.

Fazla yığın yapılacaksa yığının üzerinin sera naylonu ile örtülmesi gerektiğini söyleyen Aktolgalı, özellikle batıdan rüzgârın sert estiği akşamüzeri saatlerinde bu işlemin yapılmasının tüm Gönyeli ve Lefkoşa'yı kötü kokuya maruz bırakacağını, bu nedenle bu saatlerin tercih edilmemesi gerektiğini de ifade etti.

Taze gübrenin verimli olmadığını kaydeden Aktolgalı, "esas verim, kurutulmuş, olgunlaşmış, yani halk arasında yanık gübreden alınır. Gübrenin ideal kullanım şekli ise, üzerinin sera naylonu ile örtülerek güneşte kurutulmasının ardından kullanılmasıdır. Bu şekilde verimliliği çok daha fazladır" şeklinde tavsiyede bulundu.

Gün boyu çalışma yaptık
Çevre Koruma Dairesi ekiplerinin kötü kokunun kaynağını tespit etmek amacıyla önceki gün öğleden sonra ve dün gün boyunca çalışmalar yürüttüğünü belirten Abdullah Aktolgalı, arazileri gezerek incelemelerde bulunduklarını dile getirdi.

Tarlalara dökülen maddenin insan dışkısı, plastik atık, moloz gibi doğaya zararlı maddeler olmadığını ifade eden Aktolgalı, geçtiğimiz yıl bu dönemlerde yine aynı sıkıntıların yaşandığını ifade etti.

Tavuk gübresi, doğaya zararlı bir atık olmadığı için tarlalara bu gübreleri döken çiftçilere bir ceza uygulanmadığını ve yasanın da bunu öngördüğünü belirten Aktolgalı, "Bu gübreler organiktir ve toprağa herhangi bir zararı yoktur. Ben yıllarca veteriner hekimlik yaptım. Emin olun ki bu tavuk gübresi kimyasal gübrelerden çok daha sağlıklıdır" dedi.
Ahmet VAMIK - kibrisgazetesi.com

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
2018 yılı genç çiftçi hibe projesi
Saadet zincirine bir halka daha eklendi Solucan Bank
Growtech Antalya
Hayvan Atıkları Enerji ve Gübreye Dönüştürülecek
Arıtma Çamurunun Tarımda Kullanılması
Pazara arz edilen gübrelerin izlenmesi
2017 Yılı Tarımsal Destekler Açıklandı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sert Çekirdekli Meyvelerde Dengeli Gübreleme
Sert Çekirdekli Meyvelerde De...

Sert Çekirdekli Meyvelerde Dengeli Gübreleme Farklı iklim ve toprak şartlarına sahip ülkemizin çeşitli bölgelerinde meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu yazıda...

Vermikültür Solucanekin V
Vermikültür Solucanekin V

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Doğru gübreleme
Doğru gübreleme

Balkon ve bahçe bitkileri sağlıklı büyümek ve iyi meyve ve çiçek vermek için bazı besinlere ihtiyaç duyarlar. Bu besinler, gübre olarak toprağa katılabilir. Eğer g...

Sera Yetiştiriciliğinde Gübreleme
Sera Yetiştiriciliğinde Güb...

Sera yetiştiriciliğinde hangi gübreler kullanılır? Serada gübreleme nasıl olur? Gübreleme için hangi gübre faydalıdır? Sera Nedir? Bitkilerin yaşayabileceği uy...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz