Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Patateste Dengeli Gübreleme
Patateste Dengeli Gübreleme, patates gübreleme, patates bitkisi,

« Mısır Bitkisinde Gübreleme Zeytinde Dengeli Gübreleme »

Dünyanın birçok ülkesinde serin iklim şartlarına sahip bölgelerde yetiştiriciliği yapılan patates bitkisinin gelişmesini, yüksek verim ve kaliteli ürün alınmasını sağlayan faktörlerinin başında hava sıcaklığı gelmektedir. Patatesin gelişme dönemi içinde 15 oC nin altındaki sıcaklar ve donlar patatesin gelişmesini engeller.

16-28 oC sıcaklar arasında iyi bir gelişme gösterir, sıcaklık 28 oC nin üzerine çıktığında gelişme de azalma ve verimde düşme görülür..30 oC nin üzerinde ise yumru oluşumu sekteye uğrar. Bu sıcaklık dereceleri bitkinin gelişme dönemine göre değişebilmektedir.

Patates bitkisi gece gündüz sıcaklığı arasında fazla fark (özellikle ılıman iklime sahip yörelerde), gündüz yapraklarda oluşan karbonhidratların büyük bir kısmı geceleri yumrudan taşınarak solunumda kullanılmasına ve bu nedenle istenilen düzeyde ürün meydana gelmez.

Patates yetiştiriciliğinde düşük sıcaklıklardan zarar görmesi ve özellikle don zararının az olması bitkinin yeterli düzeyde potasyumla beslenmesine bağlıdır. Potasyumla iyi beslenen patates bitkisinin yapraklarında ve toprak üstü kısmında kuru madde miktarı yüksek olur ve bu nedenle bitkinin toprak üstü kısmında don zararı çok düşük düzeyde görülür.

Patates Gübrelemesinde Ürün Kalitesine Etki Eden Faktörler
Gelişme dönemi itibarı ile farklı gün sayısına sahip patates bitkisinde kullanılacak gübrelerin çeşidini ve uygulama zamanını patatesin kısa, orta ve uzun gelişme dönemlerine sahip olması etkilemektedir. Özellikle kısa gelişme dönemine sahip patates çeşitlerinde toprakta kolay alınabilir hale gelen gübre çeşitleri tercih edilmeli ve erken gübre uygulamaları yapılmalıdır. Uzun gelişme dönemine sahip olan çeşitlerde ise özellikle üst gübreleme adedi daha fazla olacak şekilde gübreleme programı yapmak gerekir. Patates yetiştiriciliğinde sulama yöntemi olarak genellikle yağmurlama sulama yönteminin kullanılması nedeni ile yağmurlama sistemi ile verilebilecek gübre formları kullanılmalıdır.

 • Dengeli bir amonyum / nitrat oranı çok önemlidir. Çok fazla amonyum azotu, kök bölgesi pHını düşürdüğü ve bu nedenle Rhizoctonia kök hastalığını teşvik ettiği için bir dezavantajdır. Nitrat-azotu ise, anyon-katyon dengesi yönünden gerekli kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi katyonların alımını arttırır.
 • Tohumluk patates üretiminde toprağın pH değeri 7nin altında ise toprakta Ca (Kalsiyum) yetersiz olacağından Kalsiyum nitrat gübresi ile gübreleme yapınız.
 • Sanayi için patates üretiminde kalitenin iyi olabilmesi için özellikle kumsal milli topraklarda ara çapada veya sulama öncesi potasyumlu gübre (potasyum sülfat veya potasyum nitrat) ve magnezyumlu gübre kullanınız.
 • Yemeklik patates üretiminde yumruların pişirilmesi esnasında dağılmaması için taban gübrelemede mutlaka üç besinli kompoze gübre ve özellikle Potasyum Sülfat bazlı 15.15.15 veya 10.20.20 gibi gübreleri kullanınız.
 • İç kararması görülen bölgelerde sonraki yıl mutlaka potasyum, magnezyum ve bor içerikli gübreler kullanılabilir.
 • Potasyumlu gübreleme özellikle verim ve enzim aktivitesine bağlı oluşan depolama kaybını azaltır, yumru suyu rengini düzeltir, iç kararması oranı azaltır. Chipslik patateste iyi bir renk derecesi sağlar.
 • Potasyum Sülfat veya SOP bazlı gübre kullanımında kuru madde, spesifik yoğunluk, chips kalitesi, lezzet, iç kararma oranı (%), nişasta oranı, depolama süresi, yumru sayısı artmaktadır. Chipste emilen yağ miktarını azaltır.
 • Potasyum Klorür veya MOP bazlı gübre kullanımında yumru iriliği, % su miktarı, depolama kaybı, depolamada nişastanın şekere dönüşmesi ve pişirmede kararma oranı artmaktadır. Yumru içi kararma ise azalmaktadır.
 • İç kararmalarında Kalsiyum Nitrat gübresi kullanılabilir (Anonim, 2017)
 • Patates üretiminde (özellikle tohum üretiminde) toprak çok kumsal yapıda ise ara çapalamada Kalsiyum Nitratın yanında dekara 10 - 15 kg Magnezyum Nitrat veya Magnezyum Sülfat uygulanabilir. Ara Çapada Kalsiyum Nitrat, Magnezyum Nitrat ve Potasyum Nitratın birlikte kullanılması durumunda %26N CAN gübresi kullanmaya gerek yoktur.
 • Toprak pH değeriniz 6.5in altında ise ara çapada mutlaka Kalsiyum Nitrat kullanınız.
 • Patates yumrularında depolamadan sonra iç kararması görülüyorsa taban gübrelemede üç besinli kompoze gübreyi tercih ediniz.
 • Patates yumrularının iç kısımlarında kahverengileşme görülüyorsa, yapraktan Bor uygulaması yapılmalıdır. Kullanacağınız yaprak gübresinde bor yok ise, bu gübre içerisine 100 gr. Borik Asit (H3BO3) ilave etmek yeterlidir (Çolakoğlu ve Çiçekli, 2016).
 • Patates yumrularında şekil bozukluğu ve küçük yumrular meydana geliyorsa ve toprak pH değeri düşük ise ara çapada mutlaka Kalsiyum Nitrat kullanınız.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Gübreleme hakkında
Sıvı Gübre Kullanımı
Yeni Meyve Bahçesi Tesisinde Fidan Gübrelemesi
Bağcılıkta Dengeli Gübreleme
Çilek Gübreleme
Sera Yetiştiriciliğinde Gübreleme
Buğday ve Arpa Gübrelemesi

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sıvı Gübre Kullanımı
Sıvı Gübre Kullanımı

Sıvı Gübre Kullanımı Bitkiler de tıpkı insanlar gibi daha iyi ve sağlıklı bir şekilde büyümek adına bazı besinlere ihtiyaç duyarlar. İçeriğinde bitkinin ihtiy...

Mısır Bitkisinde Gübreleme
Mısır Bitkisinde Gübreleme

Mısırın özellikleri nelerdir? Mısır Nerelerde yetiştirilir? Mısırın Faydaları Nelerdir? Mısır Nerelerde Kullanılır? Mısır Gübreleme Önerileri Nelerdir? Mıs...

Gübre Dolum ve Paketleme
Gübre Dolum ve Paketleme

Gübre dolum ve paketleme makinesi hidrolik hareketlerin tamamını pnömatikler pistonlar araçılığı ile sağlar. Bu hareketleri sağlamak için gereken gücüde makinenin ...

Göztaşı, Bordo Bulamacı
Göztaşı, Bordo Bulamacı

Göztaşı, Bordo Bulamacı Göztaşı: (bakır (II) sülfat, pentahidrat) Formülü: CuSO4H2O. Göztaşı; mavi vitriyol; Roma vitriyolü; Salzburg vitriyolüdür. Doğada ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz