Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 

Solucan gübresi üretimi ruhsatlandırma ve yasal mevzuatlar

Solucan gübresi üretimi ruhsatlandırma ve yasal mevzuatlar
solucan gübresi, Solucan gübresi üretimi, tedarik etmemiz gereken belgeler, Solucan gübresi üretimi belgeler, Solucan gübresi üretimi ruhsatlandırma, Solucan gübresi üretimi yasal mevzuatlar,

« Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl ayırt edilir Göztaşı, Bordo Bulamacı »

Solucan gübresi üretimi ruhsatlandırma ve yasal mevzuatlar
Değerli Girişimciler ve Üreticiler;
TOSGÜB olarak Ruhsatlandırma ve yasal mevzuatların uygulanması konusunda bilgimiz dahilinde aktarım yapmak istedik.

Sürekli altını çizmek istediğimiz konu, "solucan gübresi üretmek ciddi ve sorumluluk isteyen bir iş koludur" öncelikle bu fikri zihnimize kaydettik.

Ruhsatlandırma süreçleri detaylı olduğu için genel ve anlaşılır şekilde aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle tedarik etmemiz gereken belgeleri sıralamak daha açıklayıcı olacaktır.
* 29 Mart 2014 Tarihli ve 28956 Sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik üzerinden ilerleyeceğiz.
1. Şirket kurulumu; ( şahıs, Limited, Anonim )
2. Çalışma Ruhsatı ; Belediyelerden alınmaktadır ve üretim yapılan tesisin yapı ruhsatı olması gerekmektedir. (Gayri Sıhhi Müessese Açma Ruhsatı )
3. Kapasite raporu ; Kayıtlı olunan ticaret odasına yapılan başvuru sonucunda ilgili mühendislik birimi tarafından tesisinizde yapılan inceleme sonucu kullandığınız makine, ekipman, su, elektrik gibi giderlerin analinizin yapıldığı ve yıllık üretim ve stoklama durumunuzun tespit edildiği belgedir. ( Kullandığınız makinaların faturalı olması gerekmektedir. )
4. Üretim Prosesi ; Yemin hazırlandığı alandan başlayarak, Isıl işlem, yemleme, hasat, Nem alma ve Ambalajlama süreçlerini anlatan sizin yada bir proje ofisine çizdireceğiniz işletmenizin kaşesinin ve sorumlusunun imzasıyla hazırlanan belgedir.
5. Gübre analiz raporu; Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının gübre analizi için Akreditasyon verdiği özel laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz. ( İlgili yönetmelikte belirtilen Ağır Metal oranlarının altında olduğunu belgelemeniz için ayrıca Ağır metal analizi de yaptırmalısınız)
6. Etiket ve Ambalaj örneği ; bir Grafik tasarımcıya yönetmelik ekinde belirtilen formatta kaşe ve imzanızın bulunduğu Etiket çalışmasının yapılması. ( İlgili yönetmelik Ek:15 )
7. Organik tarımın esasları ve uygunluk raporu ; Bu belge için yine bakanlığın akreditasyon verdiği özel kurumların denetlemesi sonrasında alınacak belgedir. ( Üretim Ruhsatı ve Lisans belgesi alındıktan sonra başvurulacak )
8. Üretim Yeri uygunluk raporu; İl tarım müdürlüğü yetkilileri tarafından ilgili yönetmeliğin EK:8`inde yer alan form doldurulmaktadır. ( Üretim ruhsatı sürecinde detaylandıracağız. )

Bir sonraki yazımız da ilk olarak Tesiste olması gereken özellikleri, makina akipmanları daha sonra peyderpey Üretim izni belgesini, sonraki yazılarımızda ise önce Lisans sonra Tescil belgesinin alınmasındaki süreçleri yaklaşık maliyetleriyle aktarmaya çalışacağız.

Üreticilerimizin ve girişimcilerimizin düşündüğü kadar zorlu süreçler olmadığını bildirir saygılar sunarız.
TOSGÜB KURUMSAL İLETİŞİM

Soru : Suat Mamur Kırmızı solucan gübre satış ve pazarlama kooperatifine üye olunca şirket kurmaya ve o kadar prosedürle uğraşmaya gerek yok. Zaten kanunen ürettiğimiz gübrelerin satım işini bizim adımıza kooperatif yapıyor.
Cevap: Tosgüb Ltd. Şti. Suat bey merhaba, Satış konusunda haklı olabilirsiniz yalnız üretim konusunda Organik statüsünde olacaksa bazı prosedürleri tesislerin yerine getirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kooperatif hakkında bilgimiz olmadığı için kesin ve net cevap vermemiz doğru olmaz.
Cevap: Barlas Göze Kanunen gerekli izinleri almadan üretim de yapamazsınız suat bey.
Kadir Eray Suat Mamur sonuçta tosgubrenin açıklamalarına uymak zorundasın kimse senin ne yaptığını bilemezdi bu yaptıklarını belgelemek için gerekli kurumlardan yetki belgesi almak zorundasın, kooparatif hangi üyesinin belgeleriyle uğraşma zamanı bulur sen nasıl olurda bunu kooperatiften beklersin
Suat Mamur o zaman neden kooperatif var sembolik mi. Herhalde gerekli belgeler ne ise onu sağlayacaktır başındaki insanlar bunları biliyor zaten. Satış amacı güttüğü için
Tosgüb Ltd. Şti. Suat Mamur bey, Araştırdığımız bir konu değil ama yasal mevzuatlara göre teknik olarak üretim izni olmayan bir gübrenin organik statüsünde satışı eğer mevzuatta açıklık yoksa maalesef mümkün görünmüyor. Yalnız konunun başında da söyşediğimiz gibi sürece hakim değiliz ama mantık olarak pek mümkün görünmüyor. Saygılar.

Uyarı : Sezgin Can Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler sizin gibi üreticiler olduğu sürece bu sektörde bilgileri vermek için para talep edenlerin ve bu işlerden rant sağlayanların önüne geçileceğinin düşüncesindeyim kücük çapta üreticilerin doğru adımlarla hızlı bir biçimde yol almasını bilgilenmesini sağlıyorsunuz hayat paylastikca güzeldir.Cani gönülden başarılarınızın devamını dilerim .

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Hayvan gübresi
Fosfatlı gübreler
Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır
Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün
Keçi gübresi ve faydaları
Solucan Yetiştiriciliği
Potasyumlu gübreler

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gübrenin Tarla Uygulamaları
Gübrenin Tarla Uygulamaları

Çiftlik gübresinin deneme alanına dağıtılmasında iki temel yöntem kullanılmıştır. Bunlar, branda yöntemi ile iş genişliği ve uzaklığı yöntemidir (Anonim, 2004...

Solucan Yetiştiriciliği
Solucan Yetiştiriciliği

YEM OLARAK KULLANILAN ATIK ÇEŞİTLERİ Hayvansal Atıklar: Taze, çürümüş veya kurumuş, küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvanı dışkıları. Bitkisel Atıklar: Ya...

Kaz Gübresi ve Faydaları
Kaz Gübresi ve Faydaları

Kaz Gübresi Nedir? Kaz Dışkısı Gübre Olur mu? Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Olur? Kaz Nasıl bir Hayvandır? Kaz Gübresi Enerji İçin Kullanılır mı?  Kaz Kaz, iri v...

Besin Elementlerinin kaynakları
Besin Elementlerinin kaynaklar...

Temel Besin Elementleri Bitkilerin gelişim ve büyümesinde bir veya birden fazla kendine özgü fonksiyonlara sahip 16 ayrı besin elementine ihtiyaç duyulur. Bitkiler tar...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz