Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
TKİ Hümas Nedir?
TKİ Hümas Nedir, hümas, Türkiye Kömür İşletmeleri, leonardit, hümik asit, fulvik asit, linyitleşmemiş kahverengi kömür,

« Leonardit ve etkileri TKİ Hümasın Kullanımı »

TKİ Hümas Nedir?
TKİ Hümas, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından sahip olduğu leonardit rezervleri kullanılarak üretilen hümik ve fulvik asit içeren toprak düzenleyicisi bir üründür. TKİ Hümas uzun süren bilimsel çalışmalar ve deneyler sonucunda geliştirilerek üretilmiştir. Garanti edilen içerik oranı ile toprak yapısını iyileştirir, bitki gelişimini düzenler. Bitki ve ürünlerinde kalite ve verim artışı sağlar.

Ülkemiz tarım topraklarının %94`ü toprakların verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin ise aktif kısmı hümik ve fulvik asittir. Bu nedenle topraklarımıza düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığı zaman toprak özelliklerinin iyileşmesi ile bitkilerin verimliliği ve kalitesi artar ve erozyonla toprak kayıpları azalır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan birçok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

Leonardit Nedir?
Yüksek oranda hümik asit ve fulvik asit içeren kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddelerdir. Leonardit 800-1000 cal ısıl değeri olan atıl durumdaki tam linyitleşmemiş kahverengi kömürdür.

Hümik ve Fulvik Asit Nedir?
Hümik ve fulvik asit organik toprak düzenleyicilerdir. Toprağın pH`ını ayarlar, su tutma kapasitesini artırır, organik yapısını düzenler ve iyi havalanmasını sağlar. Toprağın fiziksel özelliklerini kısa vadede değiştirmez ve kesinlikle hormon değillerdir.

TKİ Hüması Neden Kullanmalısınız?
Ülkemiz topraklarının %94`ü verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan, organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin aktif kısmıhümik ve fulvik asittir. Bu nedenle toprağa düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığında toprak özelliklerinin iyileşmesi sağlanmakta, bitkilerin verimliliği ve kalitesi artmakta ve erozyonla toprak kayıpları azalmaktadır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan bir çok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

TKİ Hümas ülke tarımı ve ekonomisine katkı sağlamak amacıyla en büyük kamu kuruluşlarımızdan biri olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından üretilmektedir. TKİ Hümas tarla bitkileri, sebzeler, sera birkileri, süs bitkileri, çim, fide, bağ ve meyve ağaçları olmak üzere bütün bitki türlerinde kullanılan bir üründür. Kullanımı basit etkileri ise son derece olumludur.

S.Ü. Ziraat fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda TKİ Hümas`ın topraktaki bir çok sorunu çözerek bitkilerde gelişimi, kaliteyi ve verimi arttırdığı ispatlanmıştır.Faydaları:
- Topraktaki kümelenmeyi artırıp, toprak yapısını iyileştirir.
- Kaymak tabakası oluşumunu önler.
- Toprak sıkışmasını önler.
- Toprakta su-hava dengesini ve hareketini olumlu yönde etkiler.
- Toprakta suyun tutunmasını ve elverişliliğini arttırır.
- Toprak suyundan bitkilerin daha iyi yararlanmasını sağlar.
- Toprak özelliklerini iyileştirerek ve parçalanmasıyla açığa çıkan bazı organik maddelerin ve aminoasitlerin etkisiyle tohumun çimlenmesini ve kök gelişimini artırır.
- Topraktaki besin elementlerinin bitkilere elverişli halde tutunmasını arttırır.
- Toprakta bitki besin elementlerinin kayıplarını azaltır.
- Toprak çözeltisinin tuzluluğunu azaltarak, bitkilerin tuza tepkilerini arttırır.
- Toprak reaksiyonunu (pH) düzenler.
- Topraktaki mikroorganizma faaliyetini arttırır.
- Toprakta bitki besin elementlerinin çözülmesini arttırarak elverişli besin elementi miktarını arttırır.
- Toprakta besin elementleri ile kompleks bileşikler oluşturarak, bu bileşiklerin köklere taşınmasını ve bitkilerce alımını arttırır.
- Topraktaki zararlı tüm organizma, tuz, kireç, karbon vs. parçalar.
- Toprağı bir mikser gibi karıştırır.
- Toprağın yapısını düzeltir.
- Toprağın havalanma özelliğini arttırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar.
- Toprağın su tutma kapasitesini arttır.(Toprak kendi ağırlığının 20 katı fazla ağırlıktaki suyu tutabilir hale gelir.)
- Toprağın rengini koyulaştırarak daha fazla güneş ışığının emilmesini sağlar.
- Bitkinin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır.
- Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır.
- Tohumda çimlenmeyi hızlandırır.
- Bitkinin hayatta kalabilme yeteneğini arttırır.
- Fidelerin daha hızlı ve kuvvetli büyümesini sağlar.
- Bitki metabolizmasını düzenleyerek azot bileşenlerinin birikmesini önler.
- Yararlı toprak mikroorganizmalarının gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunların topraktaki miktarını ve aktivitelerini arttırır.
- Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını arttırır.
- Böcek ve hastalıklara karşı direncini çoğaltır.
- Meyvelerde (üründe) hücre duvarları kalınlığının artmasını sağlar. Böylece, ürünün depolanma süresi ve raf ömrünü uzatır.
- Elde edilen ürün (meyve, sebze, çiçek, dane, kök) daha kaliteli olur. Bunların, dış görünüşlerinin daha göz alıcı ve besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlar.

Kullanım Yerleri:
- Tarla ve Bahçe Bitkileri: Arpa, buğday, haşhaş, şeker pancarı, havuç, domates, biber, salatalık, mısır, pamuk, soya, patates, ayçiçeği vb.
- Sebzeler ve Sera Bitkileri: Domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, karpuz, soğan, kereviz, havuç, marul, lahana, sarımsak, karnabahar vb.
- Süs bitkileri, çim, fide, meyva ağaçları, bağ, zeytin, narenciye, küçük ve iri taneli tohumlar, vb.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Keçi gübresi ve faydaları
Technofert
Evde organik gübre yapımı
Güvercin gübresi ve faydaları
Yarasa gübresi ve faydaları
SuTut
Kimyasal Gübrenin Yerini Organomineral Gübre Alır mı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Leonardit ve faydaları
Leonardit ve faydaları

Leonardit, linyitin kömürleşme esnasında yüksek oranda oksidasyona uğramış hali olup, %35-85 arasında değişen miktarlarda hümik asit içeriğine sahiptir. Leonardit, ...

Wesoorb
Wesoorb

Wesoob Su Tutucu BitkiBesleyici Ülkemiz coğrafi konumundan dolayı, su sıkıntısı çeken ülkeler sıralamasında üst seviyeler de yer almaktadır. Önümüzde ki yıllard...

Solucan Gübresi Isıl İşlem Makinesi
Solucan Gübresi Isıl İşlem...

Çevreye verdiği koku veya işlenmeden kullanılması halinde toprağa verebilecegi olumsuz etkileri bertaraf etmek için geliştirilen konvansiyonel sistem bir fırındır. ...

Vermikültür Solucanekin W
Vermikültür Solucanekin W

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz